شاید شما هم واژه های وکیل ملکی و دپارتمان امور ملکی و ثبتی را شنیده باشید. در حال حاضر، حوزه املاک قسمت عظیمی از دعاوی است که در مراجع حقوقی، مطرح می شوند. به عبارتی خلاصه تر می توان بیان کرد که منظور از ملک، دارایی ها و اموال هایی است که غیر منقول هستند و اگر بخواهیم به مهم ترین آن ها اشاره کنیم، می توان خانه، زمین و آپارتمان را نام برد که با در نظر گرفتن قیمت بالای املاک در این حوزه، پرونده های حقوقی مهمی مطرح می گردد. پرونده های مرتبط با املاک، بسیار گسترده و متنوع بوده و دعاوی مختلفی در حوزه ملکی بیان می شود که انجام وکالت ملکی برای آنها، نیازمند دانش و آگاهی حقوقی ویژه ای در حوزه ملک می باشد. در نتیجه، با توجه به اهمیت خاص مالکیت افراد در این دعاوی، توصیه می شود که آن ها، با ارائه وکالت به یک وکیل معاملات ملکی، این دعاوی را در دادگاه پیگیری نمایند تا حق و حقوق آن ها ضایع نگردد. با توجه به جایگاه ویژه این موضوع، در ادامه این مطلب، شما را با وکیل ملکی، وظایف او و چگونگی تشخیص یک وکیل ملکی خوب آشنا می کنیم.

وکیل ملک چه کسی است؟

طبق قانون، هنگامی که شخصی، دیگری را نماینده خود می کند تا از جانب او به امور حقوقی بپردازد، عقد وکالت صورت گرفته است. این عقد، ممکن است در امور مختلفی مطرح شود نظیر: وکالت به سردفتر برای جاری کردن عقد نکاح، دادن وکالت کاری به فرد دیگر به منظور مراجعه به نهادها و وکالت دادن به وکیل دادگستری برای پیگیری یک پرونده در مراجع قضایی. وکیل پایه یک دادگستری افرادی هستند که به وکالت از اصحاب دعوی، در دادگاه حاضر شده و به دفاع از آنها می پردازند. وکیل ملکی، با داشتن پروانه وکالت، اغلب در کلیه دعاوی کیفری و حقوقی که در مراجع قضایی مطرح هستند، اجازه وکالت کردن دارند و به این منظور، محدودیتی نخواهند داشت؛ اما وکیل ملکی فردی است که در حوزه املاک به شکل تخصصی، به وکالت از افراد می پردازد. به عبارتی دیگر، به وکلای دارای پروانه که در حوزه وکالت ملکی، به فعالیت مشغول هستند، وکیل ملکی گفته می شود. هر چند این وکلا همانند دیگر وکلا می توانند در سایر پرونده ها نظیر: دعاوی خانوادگی و کیفری (سرقت، قتل و غیره) هم وکالت کنند؛ اما به این جهت به این افراد وکیل ملکی گفته می شود که اغلب از پذیرش پرونده های دیگر حقوقی اجتناب کرده و به شکل تخصصی در دعاوی ملکی، فعالیت می کنند همچون وکیل خانواده که به شکل تخصصی، در دعاوی خانوادگی به وکالت مشغول است. این موضوع، سبب شده است تا وکیل ملک، در تمامی پرونده های حقوقی در حوزه املاک، اطلاعات و دانش حقوقی مفیدی کسب نماید و به رویه قضایی دادگاه ها در حوزه پیگیری به دعاوی ملکی، مسلط است و این موضوع، جایگاه مهمی در موفقیت وکیل تخصصی ملک در پرونده های مطروحه، خواهد داشت.

وظایف وکیل ملک

سؤالی که در این بخش مطرح می شود، این است که وظایف وکیل ملک چیست و وکالت ملکی، در چه مواردی مطرح می شود؟ وظایف این وکیل همانند دیگر وکلا می باشد؛ او موظف است که بر اساس مفاد وکالت نامه و در حریم اختیارات وکیل، در دعوی ملکی، از موکل خود دفاع کرده و برای احقاق حقوق او تلاش کند، به صورت منظم پیگیر پرونده موکل خود باشد، در جلسات دادرسی شرکت کند و در صورت نیاز لایحه ای تنظیم نماید و موکل خود را از اقدامات انجام شده با خبر کند. علاوه بر این موارد، وکیل متخصص ملک موظف به انعقاد قرارداد با موکل خود و مشخص نمودن مبلغ دقیق حق الوکاله می باشد. این وکیل، باید از دریافت هر وجه دیگری از موکل خود، اجتناب کرده و در برابر اسناد و وجوهی که از او دریافت می کند، رسیدی به موکل بدهد. در اجرای وظایف فوق، وکلا در مقابل موکلین خود، مسئول و پاسخ گو قلمداد می شوند؛ اما جدای از وظایف معمولی که کلیه وکلا دارند، در حوزه ملک، وکیل ملکی و دپارتمان امور ملکی و ثبتی، برای دفاع از موکل، باید از تخصص خود در حوزه امور مرتبط با املاک استفاده نماید. به همین منظور، در ادامه متن به تعدادی از مهم ترین دعاوی که اقامه آنها جزو وظایف یک وکیل ملک می باشد، اشاره کرده ایم:

وکیل حقوقی ملکی در دفاع از موکل خود در دعاوی ملکی نظیر: عقد اجاره، عقد بیع یا خرید و فروش، عقد صلح، عقد رهن و سایر عقودی از این موارد که در رابطه با یک ملک یا مال غیر منقول بسته شده است و بین طرفین معامله، اختلافاتی وجود دارد، وظیفه دارد تا به شکل مستدل و با اتکا به قوانین و مقررات جاری، از موکل دفاع کرده تا او را به حق قانونی خود برساند. به طور مثال، اگر مستاجر، خانه را تخلیه نمی کند، در شرایطی که یکی از طرفین، به تصرف عدوانی ملک دیگری اقدام کرده باشد، یا ایجاد مزاحمت و ممانعت از حق نموده باشد و همچنین، در صورت فروش مال غیر یا جعل سند ملکی، کلاهبرداری، وکیل ملک قادر است با اقامه دعوی در دادگاه، مسائل مربوطه را مورد پیگیری قرار دهد. جدای از این، اگر فروشنده از تخلیه یا تحویل مورد معامله، اجتناب کند و یا از حضور به دفترخانه و تنظیم سند رسمی ملک خودداری نماید، با استفاده از وکیل ملکی و دپارتمان امور ملکی و ثبتی، می توان به دعوی الزام به تنظیم سند رسمی کمک کرد. همچنین، هنگامی که در خصوص تقسیم ملک، بین شرکای املاک مشاع، اختلافاتی ایجاد می شود، یا حتی زمانی که در خصوص قرارداد مشارکت در ساخت و ساز میان طرفین قرارداد مخالفتی صورت گرفت، وکیل ملکی با استفاده از وکالت می تواند به پیگیری دعاوی مربوطه بپردازد.

گروه حقوقی طرح نو به صورت آنلاین و حضوری در خدمت شما عزیزان می باشد تا به تمامی سؤالات پاسخ داده و شما را تا پایان پرونده همراهی خواهد کرد.

وکیل ملکی در تهران

یکی از نیازهای اساسی افرادی که در حوزه املاک و مستقلات فعالیت می‌کنند، داشتن وکیل ملکی در تهران است. تهران، از لحاظ ساخت و ساز و امور ملکی در مقایسه با شهرهای دیگر پیشتاز است. همین موضوع، سبب می‌شود تا آشنایی با یک وکیل ملکی و دپارتمان امور ملکی و ثبتی، بتواند در اغلب امور کمک کننده باشد. با در نظر گرفتن خرید و فروش مکرر املاک و مستغلات در پایتخت، ایجاد دعاوی ملکی در امور بسیاری امکان پذیر است؛ چرا که احتمال دارد هر کدام از طرفین معامله، به تعهدات خود عمل نکنند. این موضوع، می‌تواند منجر به ایجاد دعاوی ملکی شود. بیشتر افراد از امور ملکی به خوبی آگاه نیستند؛ به همین دلیل، نمی‌توانند حقوق خود را بگیرند. این عدم آگاهی، موجب شده تا کار وکیل ملکی در تهران بسیار مهم و حساس باشد. پس همیشه به دنبال بهترین وکیل ملکی در تهران باشید تا بتوانید حق و حقوق خود را دریافت نمایید.

انواع دعاوی ملکی

کار وکیل ملکی، گرفتن حق در دعاوی ملکی می باشد، این دعاوی ابعاد گسترده‌ای دارند و همین امر موجب می‌‌شود تا گرفتن این دعاوی از عهده هر فرد خارج باشد. به صورت کلی، این دعاوی به سه دسته تقسیم می‌شوند که در متن ذیل به شرح آن ها پرداخته ایم:

دعاوی ملکی حقوقی

این دعاوی شامل: الزام تنظیم سند رسمی برای املاک، الزام به فک رهن و سندهای ضمانتی، الزام برای اخذ پایان کار ساختمان‌هایی که کار ساخت و ساز در آن‌ها به پایان رسیده است، الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی برای ساختمان‌های دارای واحد مستقل و چندگانه، درخواست مطالبه اجرت المثل و امثال آن‌ها نظیر امور کیفری و ملکی می باشند. در حالت کلی، در این دعاوی بحث ارتکاب جرم مطرح نیست و اغلب به جهت عدم آگاهی از قوانین و سهل‌انگاری افراد است.

دعاوی ملکی کیفری

دعاوی ملکی کیفری ارتباط مستقیمی با ارتکاب جرم دارد، در این دعاوی بحث اشتباهات سهوی یا سهل‌انگاری مطرح نیست؛ بلکه دعاوی ملکی کیفری با ارتکاب جرم در رابطه با مسکن و املاک رابطه مستقیمی دارد. این دعاوی اغلب شاکیان خصوصی دارد که از آن ‌ها سودجویی و یا کلاهبرداری شده است که شما می توانید در این شرایط از وکیل ملکی  هم مشاوره دریافت کنید. اگر بخواهیم برایتان از این دعاوی مثال‌هایی ارائه دهیم می توان به ارتکاب کلاهبرداری در امر معاملات املاک، جعل اسناد ملکی برای کلاهبرداری از دیگران، ارتکاب فساد در حوزه معاملات دولتی، فروش املاک به یک یا چند شخص، ورود غیر مجاز به ملک سایرین، تغییر کاربری اراضی کشاورزی بدون اخذ مجوز و … اشاره کرد.

دعاوی ملکی ثبتی

دعاوی ثبتی و حقوقی املاک اغلب در یک حوزه قرار دارند، این دعاوی مرتبط با ثبت املاک و اسناد می باشند. این مدل پرونده‌ها شامل: باطل شدن اجرائیه ثبتی برای املاک، باطل شدن سند رسمی به دلایل مختلف، افراز ملک، باطل شدن سند مالکیت معارض، اجرای ثبت و … هستند.

چگونگی پیدا کردن یک وکیل ملکی خوب

در بخش های قبل، به شرح مفهوم وکیل ملک یا وکالت ملکی پرداختیم و سپس، مهم ترین وظایف او را مورد ارزیابی قرار دادیم. همان گونه که اشاره شد، در دعاوی مرتبط با الزام به تنظیم سند رسمی و گرفتن سند ملکی و همچنین دعاوی ملکی، پیشنهاد می شود که افراد، از بهترین وکیل دعاوی ملکی استفاده کنند و این موضوع، به جهت بهره مندی از تخصص یک وکیل ملکی و دپارتمان امور ملکی و ثبتی می باشد؛ در نتیجه، ممکن است این پرسش مطرح شود که چگونه یک وکیل ملک خوب را شناسایی کنیم؟ به طور کلی، انتخاب و پیدا کردن یک وکیل خوب، برای بیشتر افراد دغدغه آفرین است. اگر تصمیم دارید یک وکیل ملک خوب را پیدا کنید، باید به شکل تخصصی تر به جستجوی وکیل اقدام نمایید. یافتن بهترین وکیل ملک، می تواند از راه پرس و جو کردن از دوستان، اقوام یا آشنایان امکان پذیر باشد؛ به گونه ای که اگر قبلا این افراد، تجربه استفاده از یک وکیل خوب را داشته اند، او را به شما معرفی خواهند کرد. در غیر این صورت، می توانید با مراجعه به وب سایت گروه حقوقی طرح نو، یک وکیل خوب ملکی را پیدا کرده و با آگاهی از شرایط مورد نظر، با او قرارداد وکالت را منعقد کنید. هر چند، جدای از این مورد، شما می توانید از خدمات مشاوره ملکی هم استفاده نمایید. در این صورت، اگر شما سؤال یا ابهامی در رابطه با پرونده ملکی خود دارید، می توانید از طریق وب سایت گروه حقوقی طرح نو، با وکیل مورد نظر خود به صورت تلفنی، مشاوره لازم را کسب نمایید.

ویژگی‌های وکیل متخصص ملک

وکلای ملکی زیاد هستند؛ اما یک وکیل متخصص ملک ویژگی‌ های خاص خود را دارد. این وکیل باید در کلیه حوزه‌های کیفری، ثبتی و حقوقی تخصص لازم را داشته باشد. به صورت کلی، هر زمین و ملک با در نظر گرفتن به نوع زمین و نوع کاربری دارای نظام حقوقی خاصی می باشد. یکی از ویژگی های وکیل متخصص ملکی، داشتن تجربه زیاد است. قطعاً این ویژگی، در هر کاری موجب می‌شود تا درصد موفقیت هر فرد در یک کار خاص افزایش یابد. به طور قطع، این وکیل که از تجربه بسیاری برخوردار است، می ‌تواند به آسانی حقوق موکل خود را دریافت کند. داشتن دانش حقوقی، یکی دیگر از ویژگی‌ هایی است که وجود آن در یک وکیل متخصص ملکی لازم است. از آنجایی که دعاوی ملکی در حوزه‌های تخصصی مختلفی هستند، یک وکیل ملکی ، باید خوب بتواند در هر بخش از حوزه‌های ملکی تخصص مورد نیاز را داشته باشد تا بتواند، موضوعات را تحلیل و موکل خود را به شکلی صحیح راهنمایی کند.

وکیل دعاوی ملکی چه تاثیری بر روی پرونده دارد؟

یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از خدمات وکیل دعاوی ملکی در پرونده، پیشرفت درست کار حقوقی آن است؛ زیرا کسی که پرونده ‌های دعاوی ملکی را پیگیری نکرده باشد، قادر به پیشرفت این نوع پرونده های حقوقی نخواهد بود. وکلایی که تجربه لازم در حوزه دعاوی ملکی را ندارند، جدای از اتلاف وقت، هزینه وکیل دعاوی ملکی و ضرر اولیه را هم افزایش خواهند داد؛ چرا که با بی‌کفایتی خود موجب می‌شوند تا موکل، مجبور به پرداخت هزینه بیشتر شود. بر عکس این موضوع، یک وکیل متخصص دعاوی ملکی قابلیت این را دارد تا کار پرونده را در هر سه حوزه ثبتی، کیفری و حقوقی به‌خوبی پیش برد و پرونده را در کمترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب برساند.

گروه حقوقی طرح نو، با وکلایی مجرب و متخصص در خدمت شما عزیزان می باشد تا در کمترین زمان شما را به حق قاونی خود برسانند.

هزینه وکیل ملکی

شاید برای شما هم این موضوع ابهام آور باشد که هزینه وکیل دعاوی ملکی به چه صورتی مشخص می ‌شود؟ در ابتدای باید ذکر کنیم که توافق بین وکیل ملکی پایه یک دادگستری و موکل، مهم ترین موضوعی است که در وهله اول اولویت دارد و مقدار حق ‌الوکاله می‌ تواند در این شرایط کمتر و یا حتی بیشتر از تعرفه‌ ای باشد که وجود دارد. حق‌الوکاله این وکیل متخصص، می‌تواند بر حسب یک سری موارد تغییر کند که اگر بخواهیم مثالی بیاوریم، می توان به گستردگی پرونده و میزان حساسیت آن اشاره کرد. به عبارتی، هر قدر یک پرونده از پیچیدگی بالاتری برخوردار باشد، وکیل متخصص ملکی در این پرونده باالطبع دستمزد بالاتری را طلب خواهد کرد. از طرفی مهارت و تجربه وکیل در خصوص دعاوی ملکی، قطعاً بر روی مقدار دستمزدش تأثیر شایانی خواهد گذاشت. در حالت کلی، چون دعوای ایجاد شده در حوزه دعاوی ملکی است، میزان حق‌ الوکاله بر حسب مقدار ارزش ملک محاسبه می ‌شود . شما می توانید با تماس باما ، ابتدا هزینه را جویا شوید و سپس در صورت توافق یک قرارداد منعقد نمایید.

وکیل ملکی، چگونه وکیلی است؟

وکیل ملکی به وکیلی گفته می شود که به شکل تخصصی، به وکالت کردن در حوزه امور ملکی اقدام می نمایند و از تمام قوانین و مقررات موجود در حوزه املاک آگاهی کافی دارد.

وکیل ملکی چه وظایفی دارد؟

مهم ترین وظایف یک وکیل ملکی دفاع از حقوق موکل و تنظیم لایحه دفاعیه، وکالت در پرونده های مرتبط به املاک و در صورت لزوم تجدید نظر خواهی از رأی صادره می باشد.

چگونه می توان یک وکیل ملک خوب را پیدا کرد؟

اگر بخواهید یک وکیل خوب را پیدا کنید، می توانید با توجه به سابقه وکیل، توانایی او و میزان موفقیت وکیل ملکی در پرونده های ارائه شده به او، میزان مهارت و قدرت او را بسنجید.

مشاوره حقوقی امور ملکی تنها به صورت حضوری قابل اجرا می باشد؟

خیر، شما می توانید از طریق وب سایت گروه حقوقی طرح نو، به صورت تلفنی و آنلاین، مشاوره خود را در هر گوشه ای از ایران که هستید، انجام دهید.

((گروه حقوقی طرح نو با همکاری وکلای پایه یک دادگستری ))

      ((بیست سال سابقه پشتوانه خدمات وکلای گروه حقوقی طرح نو میباشد .))

وکلای دپارتمان امور ملکی و ثبتی گروه حقوقی طرح نو فعال در زمینه الزام به تنظیم سند ، الزام به تحویل مبیع (ملک) ، اثبات بیع ، ، اثبات مالکیت، تایید فسخ مبایعه‌نامه، خلع ید، دستور فروش مال مشاعی، رفع توقیف، ابطال سند رسمی،…وخدمات ثبت شرکت شامل ثبت شرکت، ثبت صورتجلسات،انحلال شرکت و تنظیم تخصصی اساسنامه  فعالیت می کنند.

چنانچه شما در هریک از زمینه های زیر نیاز به وکیل داشته باشید میتوانید با وکلای گروه حقوقی طرح نو تماس بگیرید. ما در گروه حقوقی طرح نو تمام تلاش خود را جهت دستیابی به بهترین نتیجه به عمل می آوریم .کلیه امورتوسط وکلای پایه یک دادگستری گروه حقوقی طرح نوانجام می گیرد.

در موارد زیر میتوانید با وکلای گروه حقوقی طرح نو تماس بگیرید:

 تخلیه مغازه

تخلیه آپارتمان

دستور تخلیه

الزام به تنظیم سند رسمی

الزام به تحویل ملک ( مبیع)

تایید فسخ مبایعه نامه

خلع ید ملک مشاع

دستور فروش ملک مشاع

ابطال مبایعه نامه

ابطال سند رسمی انتقال

اثبات بیع

رفع تصرف عدوانی

و سایر دعاوی مرتبط با املاک

خدمات ثبتی شامل :

ثبت شرکت ،ثبت صورتجلسات ، ثبت تغییرات شرکتها ،تنظیم تخصصی اساسنامه ، امور خاص شرکتهای تجاری

قبول وکالت امور ملکی در سراسر ایران ( اخذ وکالت از ایرانیان داخل و خارج از کشور-بدون نیاز به مراجعه به سفارت )

 نشانی ما :تهران- سعادت آباد- سرو غربی – ضلع جنوب غربی چهارراه سرو- جنب بانک سپه – برج سروناز-پ ۷۲- طبقه ۵- واحد ۲۲ شمالی 

تلفن : ۰۹۱۲۳۵۹۹۹۱۳-۰۲۱۲۲۳۶۱۸۲۲

جهت مشاوره در امور ملکی میتوانید با خرید بسته مشاوره حقوقی با وکلای گروه حقوقی طرح نو از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

بسته مشاوره حقوقی با وکلای گروه حقوقی طرح نو